Pisz Pisz – platforma publicystyczna blog

1 sierpnia 2011

Wędkarskie tradycje

Filed under: Wędkarstwo — Tagi: , , — admin @ 15:23

Wędka to przyrząd do połowu ryb. Wędka wysokiej klasy ma wędzisko bambusowe, klejone z włókien szklanych, wtopionych w plastik. Może się składać z kilku odcinków, łączonych metalowymi skuwkami, z uchwytem do kołowrotka i z przelotkami (żyłka jest za ich pomocą przewlekana wzdłuż wędziska).

Żyłka wędkarska może być nylonowa, jedwabna lub konopna. Najbardziej wytrzymała jest oczywiście nylonowa, na szczęście dla wędkarza, bo długo wytrzymuje i jest coraz tańsza. Ale są także zwolennicy jedwabnej żyłki, a przez wiele lat używano żyłki konopnej, podobno z dobrym skutkiem. Wielkiego wyboru wędkarze nie mieli, bo np. w XIX wieku innej żyłki nie znano, a ryby łowiono jeszcze wcześniej i to była forma pozyskiwania środków spożywczych.

W Polsce tradycje wędkarstwa sięgają lat 1870 – 80, obecnie stało się ono masowe. Wędkarze zrzeszeni w Polskim Związku Wędkarskim mają swoje mistrzostwa. Jest też Międzynarodowa Federacja Wędkarska, która organizuje indywidualne i zespołowe mistrzostwa Europy, a nawet świata w kilku konkurencjach wędkarskich. A żyłka wędkarska, ta już chyba nylonowa, bierze udział w każdych zawodach, bo bez niej łowienie ryb jest niemożliwe.

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress