Pisz Pisz – platforma publicystyczna blog

23 lipca 2011

Niezbędny element wędkowania

Filed under: Wędkarstwo — Tagi: , , — admin @ 15:21

Żyłka wędkarska to niezbędny fragment wędki, która może być nawet najbardziej nowoczesna, ale musi mieć żyłkę. Słyszałam czasem takie powiedzenie: ten ma żyłkę do czegoś – czyli ma sposób na osiągnięcie jakiegoś celu. Dla wędkarza nad wodą celem jest złowienie wielkiej ilości ryb. Podobno najdawniej, kiedy ryby łowiono wędziskiem drewnianym, żyłka była z włókna konopnego, później produkowano żyłki wędkarskie jedwabne, a teraz są już w powszechnym użyciu nylonowe żyłki wędkarskie.

Bywają pasjonaci łowienia, którzy potrafią całymi godzinami tkwić nad wodą, moczyć kij i wcale nie rozpaczają, jeśli nawet niewiele złowią. Po prostu same przygotowania, żyłka, znalezienie dobrego miejsca nad wodą, to już dla nich relaks. Są tacy wędkarze, którzy nawet dzielą się z rybami swoim śniadaniem (bo na ryby chodzi się o świcie) i rzucają im kawałki bułki, żeby chciały do nich podpłynąć.

Tutaj spotykają się wtedy dwie żyłki wędkarskie. Jedna to pasja wędkowania, a druga to żyłka nylonowa, która przyciąga haczyk ze złowioną rybą. Wielu wędkarzy potrafi przez wiele dni urlopu przesiadywać na stołeczku nad wodą. Kij z żyłką wędkarską czasem nawet moknie w wodzie bezczynnie, bo wędkarz się zapatrzył w taflę jeziora i obserwuje walkę ryb o kąsek rzuconej im bułki.

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress