Pisz Pisz – platforma publicystyczna blog

29 marca 2010

Ogrody bonsai

Filed under: Ogrodnictwo — Tagi: , — admin @ 9:12

Przeglądając reklamy natrafiłam na wiosenną zapowiedź pt. „Sezon na bonsai”. Za oknem jeszcze zimowo, szaro, a chciałoby się już ujrzeć zieleń, kwiaty, właśnie ogrody.

Jako dziecko pomagałam mamie przy wiosennych porządkach w ogródku. Pierwsze nieśmiałe przebiśniegi, stokrotki, narcyzy, tulipany, no i fiołki. Plewiłam czasem nawet zbyt energicznie, wyrywając nie to, co trzeba. Wtedy jeszcze nie było środków do zwalczania chwastów. Nie było nawet żadnych urządzeń do pielęgnacji ogródka. Dziś mamy już kompost, możemy sobie pozwolić na zaprojektowanie i urządzenie ogrodu bonsai według najśmielszych oczekiwań. Mamy do dyspozycji nasiona i sadzonki najrozmaitszych kwiatów i krzewów. Nie ma problemu z ogrodzeniami – są do dyspozycji przęsła, furtki, bramy w dowolnej wielkości, w różnych kolorach.

Jeżeli dysponujemy dużą działką, to oprócz rabatek z kwiatami czy warzywami (pomidor czy ogórek z własnego ogródka smakuje inaczej niż ze sklepu czy nawet z targu) możemy pozwolić sobie na piękne krzewy, które posadzone przy ogrodzeniu zapewniają intymność i osłonę przed ciekawskimi sąsiadami.

A może w takim ogrodzie zmieści się jeszcze pergola stalowa z ławką. Będzie wtedy można usiąść z książką i poczytać lub posiedzieć tylko po to, żeby posłuchać śpiewu ptaków i nasycić się zapachem kwiatów – bo pergola świetnie wygląda, gdy jest opleciona pnącymi różami, albo przynajmniej groszkiem pachnącym lub innymi pnączami.

Moja fantazja pracuje dalej – postawię jeszcze huśtawkę. Gdy przyjadą dzieci, będzie wielka frajda. Tylko czy starczy miejsca na te cuda?

Zadbane ogrody są najpiękniejszą ozdobą każdego miejsca. Nam dają zdrowie i odpoczynek, ptakom – możliwość zakładania gniazd i rozmnażania się. Ogrody są płucami miast, dają wiele radości i zdrowia, regenerują nasze siły i zapewniają zdrowy wypoczynek.

Brak komentarzy

No comments yet.

RSS feed for comments on this post.

Sorry, the comment form is closed at this time.

Powered by WordPress